איך אני מניח את הגניזה במתקן?

את הגניזה יש להניח בתוך המתקן בלבד ובאריזות סגורות.

פריטים העלולים לפצוע את המתעסקים בקודש (כמו: מסמרים מחוברים לבתי מזוזה, זכוכיות מעוטרות של ויטרינות ובתי מנורה עם ציטוטי פסוקים, כוסיות להדלקת נרות, פלטות של דפוס), אין להניחם במתקן הגניזה אלא אם כן הם ארוזים באופן בטיחותי ואכן טעונים גניזה.

מדוע יש במתקן פתח נפרד לפרשיות תפילין ומזוזות ובתי תפילין של ראש?

בשל קדושתם החמורה, דברי הסת"מ נקברים בבתי עלמין תחת שכבות בטון, בתוך כדי פלסטיק מיוחדים עמידים מפגעי הטבע השונים, במטרה לתת להם קיום מקסימלי לאורך ימים ושנים.

לגניזת ספרי תורה ונביאים יש לתאם מראש עם המשרד, ולא להניחם בתוך מתקני הגניזה.

הגעתי למתקן והוא מלא, מה עלי לעשות?

אם הגעת למתקן וראית שהוא מלא, (דבר המצוי בעיקר בזמני עומס כמו ערב פסח), אין להניח את הגניזה על יד המתקן, כיון שקרוב לודאי שהגניזה תגיע לידי ביזיון, אם מחמת חיטוט בשקיות ע"י סקרנים וחטטנים למיניהם, או חלילה פינוי לאשפה ע"י פועלי הנקיון.

במקרה זה, יש לשמור את הגניזה בבית, ולהמתין עד שהמתקן יפונה (בדרך כלל תוך מספר ימים).

אנו משתדלים תמיד לעקוב אחר קצב מילוי המתקנים ולפנותם בהתאם. אבל כל מתקן עלול להתמלא לעיתים באופן בלתי צפוי. אנו מודים לכל מי שידווח למשרדי הגניזה על כל מתקן מלא או כמעט מלא. כל דיווח מועיל מאוד לפעילות הסדירה של איסוף הגניזה.

האם אני יכול להניח ספרים ישנים למסירה בסמוך למתקן?

אין להניח על יד המתקן ספרים במצב טוב למכירה / למסירה. תופעה זו גורמת לזלזול בכבודם של כתבי הקודש, לפגיעה בחזות הסביבתית של מתקן הגניזה, ולהוצאות גדולות לעמותה.

האם אני יכול לקחת 'גניזה' מהמתקן, או מהשקים הארוזים לידה?

החיטוט במתקני הגניזה פוגע בכבוד הגניזה, ומקשה על אריזתה. אשר על כן אין לחטט במתקני הגניזה!

מצוי מאוד שילדים קטנים מחטטים במתקני הגניזה ואף נכנסים לתוכם , נא למחות בהם ולהזהירם על כך.

ישנם מקומות בהם נארזת תכולת המתקן לפני איסופה על ידי משאית הגניזה. שקים אלו ממתינים ליד מתקני הגניזה יום עד יומיים, עד להעמסתם על ידי המשאית ולהובלתם לקבורה. אין לפתוח שקים אלו או לחטט בהם, וכן לא להניח על גבם גניזה. הדבר גורם לפיזור וביזוי הגניזה, ולפגיעה חמורה בכל מערך האיסוף והקבורה.

האם ניתן להזמין פינוי גניזה באופן פרטי?

מתקני הגניזה נועדו לכמות ביתית רגילה, ולא לכמות גדולה.

מוסדות ציבור, או אנשים פרטיים שיש להם כמות גניזה גדולה, כמו פינוי דירה או לאחר שריפה רח"ל וכדו', יכולים לקבל פינוי ישיר מהמקום באמצעות שק ענק המפונה ע"י משאית עם מנוף, בתאום מראש ובהשתתפות לכיסוי ההוצאות.

מדוע פעילות הגניזה אינה ממומנת ע"י הרשויות?

התפתחות אמצעי ההדפסה בדורנו, ובעקבות כך ריבוי כמויות הגניזה, החלה לפני כ-35 שנה. כך שבעת חקיקת חוק שירותי הדת היהודיים, נושא הגניזה לא הוכנס ברשימה של נושאי הפעילות. עקב כך פעילות הגניזה אינה מתוקצבת על ידי הרשויות, למרות היותה שרות דת נחוץ לכל תושב.

אין באזור שלי מתקן גניזה. מה אני יכול לעשות?

עם התפתחות אמצעי ההדפסה בדורנו, מתקן גניזה מסודר בכל שכונה הינו צורך ממשי לציבור, ומונע מהגניזה מלהתגולל בראש כל חוצות ומלהגיע למיחזור ולאשפה ח"ו.

בכל יוזמה מקומית להצבת מתקני גניזה, באמצעות תורמ/ים לכיסוי עלות בנייתו, 'גניזה כללית' תספק את מתקן הגניזה, תטפל בפינויו לקבורה ובאחזקתו השוטפת.

בספרים הק' מובא כי העשיה למען כתבי הקודש הינה סגולה גדולה. אם ברצונך/כם לתרום מתקן תקבל/ו בתמורה הנצחה לעילוי נשמת / רפואה / ברכה והצלחה. ניתן לצרף למתקן אחד מס' תורמים עם הנצחה נפרדת, ובתשלומים נוחים. הפניה לדף תרומה

כיצד ניתן לשמור על ספרי תורה, תפילין ומזוזות שלא יפגעו ויפסלו?

ספרי תורה:

לפני חג שמחת תורה רצוי לעטוף את ספרי התורה בניילון מתחת למעיל, בכדי שהזעה מציבור הרוקדים לא תרטיב את היריעות ותגרום למחיקת כתב.

תפילין ומזוזות: חשוב לדעת שהשמש והמים הינם אויבים גדולים של מזוזות ותפילין. לכן יש להזהר ממגע של מים ושמש עימם.

תפילין:

  • אין להניח תפילין ברכב שחשוף לשמש.
  • אין לשים שקיות תפילין על אדני החלונות בחורף, הם עלולים להתרטב מלחות ומי גשם.

מזוזות:

  • בעת נקיון או צביעת משקופי דלתות (מצוי בעיקר בתקופת פסח), יש להיזהר לא לשפוך מים או למרוח צבע בקירבת בתי המזוזה.
  • בעת ניקוי משקופי הדלתות במכונת קיטור, יש להיזהר שהאדים והחום לא ישחיתו את המזוזה.
  • משקופי דלתות שחשופים לשמש, אין לשים את המזוזה בתוך בית העשוי מברזל. חום השמש יחמם את הברזל וישחית את המזוזה.
  • בעת שיפוץ או הריסת מבנה יש לזכור להסיר את המזוזות מהמשקופים.

בכדי לשמור על המזוזות, החשופות לגשם ולשמש לאורך זמן, מומלץ לעטוף את המזוזה בשתי שכבות. שכבה ראשונה בניילון מרשרש סגור בקצוות עם דבק סלוטייפ, (ניילון לא מרשרש אינו נושם, לכן הלחות הטבעית שנפלטת מהקלף אינה מתאווררת, ועלולה לפסול את האותיות). שכבה שניה בנייר עבה כבידוד מחום השמש. לאחר מכן לשים את המזוזה בקופסת פלסטיק סגורה.

יש לך שאלה הלכתית?

פנה לשאל את הרב.