עמותת "גניזה כללית" הוקמה בשנת שמו"ת – תשמ"ו (1956), במטרה לטפל בכל הטעון גניזה בכבוד ועל פי ההלכה.

העמותה מונה 8 חברים, 9 אנשי צוות, וכ-10 מתנדבים. משרדי העמותה ממוקמים במודיעין עילית.

הפעילות מתפרסת על פני 130 ערים וישובים ברחבי ארץ ישראל, ומשרתת כל יהודי הדר בה. נהנים משרותיה: 130 מועצות דתיות ואזוריות, למעלה מ-600 מוסדות ציבור ובתי כנסת, וכ-40 בתי דפוס וכריכיות.

מייסדי העמותה:

הרה"ג ר' ישראל בונדהיים זצ"ל, ר"מ בישיבת קול תורה ירושלים.

הרה"ג ר' יהושע ישעיה נויבירט זצ"ל, מחבר ספר "שמירת שבת כהלכתה".

יו"ר העמותה:

אליעזר בונדהיים

חברי העמותה:

אליעזר בונדהיים, שמעון ברודמן, משה ספרא, יהודה נדב, אליהו דיסקין, אליהו פורמן, יוסף דורלכר, משה חיים ליאון.

הרקע להקמת העמותה:

העמותה הוקמה לפני 28 שנים. עד אז, נושא הגניזה היה זניח למדי. באותן שנים ענף הדפוס לא היה מפותח כלל, וממילא גם כמות הגניזה היתה מעטה מאד.

עם התפתחות אמצעי ההדפסה כמויות הספרים וכתבי הקודש החלו לגדול באופן דרסטי, מה שהוביל באופן ישיר לבלאי עצום של הדפסי קודש הטעונים גניזה. המצב הגיע לכך שהגופים השונים לא יכלו להתמודד עם כמויות הגניזה. במקביל, נוצר מחסור חמור בשטחי קבורה.

חוסר פתרון נאות גרם לכך שכמויות גניזה החלו להתגולל בבזיון בחצרות בתי כנסת, במוסדות ציבור ובבתי עלמין. חלקם הגיעו לאשפתות, או למפעלי מיחזור נייר ליצור נייר בזוי.

מנגד, שום גוף פרטי או ציבורי לא נכנס לעובי הקורה, עד שקמה עמותת "גניזה כללית" והצילה את כבודם הרמוס של דברי הקודש.

בשנת תשמ"ו – 1986 הוצב מתקן הגניזה הראשון מסוגו בעולם, פרי תכנון עצמי של העמותה, בשכונת בית וגן בירושלים. תחילה היה מדובר ביוזמה מקומית בלבד. אולם מהר מאד פשטה הפעילות לשכונות נוספות בירושלים. ומשם הלכה והתרחבה בכל רחבי הארץ.

מימון הפעילות:

פעילות העמותה הינה על בסיס וולנטרי, וכרוכה בעלויות גבוהות. לעמותה אין תיקצוב מהרשויות לפעילות, למרות היותה שרות דת מובהק. המימון כולו מתבסס על תרומות הציבור, למעט פינויי מועצות דתיות ומוסדות ציבור, המשלמים השתתפות חלקית לכיסוי ההוצאות.

 

לצפיה במסמכי העמותה לחצ/י כאן.